Bu gün Sankt-Peterburqda MDB liderlərinin qeyri-rəsmi sammiti keçiriləcək
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) liderləri dekabrın 26-27-də Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində ənənəvi Yeni il ərəfəsində qeyri-rəsmi sammitə toplaşacaqlar.
Kremlin mətbuat xidmətinin məlumatına görə, görüş Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə baş tutacaq.
İcraiyyə Komitəsinin sədri - MDB-nin icraçı katibi Sergey Lebedev ümidvar olduğunu bildirib ki, sammit həm Birlik çərçivəsində, həm də Belarus və Rusiya İttifaq dövlətində əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə əlavə təkan verəcək. Xüsusən Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko şənbə günü Rusiyaya gəlib, eyni zamanda Ulduzlar şəhərciyində Kosmonavtların Hazırlıq Mərkəzinə baş çəkib. Bazar günü Lukaşenko təyyarə ilə Sankt-Peterburqa uçub.
Özbəkistan tərəfinin verdiyi məlumata görə, qeyri-rəsmi sammitin iştirakçıları MDB məkanında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə edəcək, ötən ilin əsas yekunlarına yekun vuracaq və praktiki əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparacaqlar.