Rusiya gündüz televiziyada fast-food reklamının qadağan edilməsi imkanını müzakirə edir
Rusiya Federasiyasının Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi Sənaye və Ticarət Nazirliyi, Roskomnadzor və Federal Antiinhisar Xidməti (FAS) ilə birlikdə gündüz televiziya kanallarında fast food, qazlı içkilər və yağ və duzu yüksək olan qidaların reklamının qadağan edilməsi təklifi üzərində işləyir.
Marja.az xəbər verir ki, Rusiyanın Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyindən məlumat verilib.
Bir həftədən az bir müddət əvvəl Dövlət Dumasının Təhsil Komitəsi rəhbərinin birinci müavini Yana Lantratova müvafiq təkliflə Rusiya Federasiyası Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyinin rəhbəri Maksut Şadayevə müraciət edib. O, xüsusilə, saat 07:00-dan 22:00-a kimi bu məhsulun reklamının televiziyada yayımlanmasına qadağa qoyulmasına baxılmasını xahiş edib.
"Deputat Ya.V.Lantratovanın müraciəti daxil olub və baxılır. Rəqəmsal İnkişaf Nazirliyi Sənaye və Ticarət Nazirliyi, Federal Antiinhisar Xidməti və Roskomnadzor ilə birlikdə bununla bağlı işləyir", - nazirlikdən bildiriblər.
“Sağlam qidalanma vərdişlərinin təbliği məqsədilə uşaq telekanallarında və 16 yaşdan kiçik auditoriya üçün açıq olan digər KİV-lərdə fast food, qəlyanaltılar, yağ və duz yüksək olan qidalar, qənnadı məmulatları, şəkərli qazlı içkilər və kolbasaların reklamının qadağan edilməsi nəzərdən keçirilir”.
Lantratovanın sözlərinə görə, bu cür məhsulların reklam çarxlarında məhsulun xüsusiyyətləri və orqanizmə təsirinin xarakteri ilə bağlı xəbərdarlıq olmalıdır. Həmçinin o, yetkinlik yaşına çatmayanların, eləcə də istənilən yaşda olan qeyri-peşəkar aktyorların və təsiredici şəxslərin (cəmiyyətdə fikir liderləri) sadaladığı məhsulların reklamın siması kimi istifadəsinə qadağa qoyulmasını təklif edib.