İyulda Rusiyanın neft hasilatı artıb
Ölkədə İyul ayında neft hasilatı 11,5% artaraq 44,24 milyon ton təşkil edib.2021-ci ilin iyul ayında Rusiyada neft və qaz kondensatı istehsalı bir əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 11,5% artaraq 44,24 milyon ton təşkil edib. Marja xəbər verir ki, bu, Yanacaq və Enerji Kompleksinin Mərkəzi Dispetçer İdarəsinin məlumatlarından məlum olur.
Eyni zamanda, 2021-ci ilin yanvar-iyun dövründə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə (ilin əvvəlindən) Rusiyanın neft hasilatı 1,7% azalaraq 299,2 milyon tona düşüb.
Beynəlxalq maliyyə hesabatı standartlarına görə, "Rosneft" iyul ayında neft hasilatını 12,4% artıraraq 16,58 milyon tona çatdırıb və ilin əvvəlindən 2% azalaraq 110,6 milyon tona düşüb.
İyul ayında "Lukoil"in hasilatı 12,9% artaraq 6,4 milyon tona yüksəlib və ilin əvvəlindən 2,3% azalaraq 43,05 milyon tona düşüb.
İyulda "Surqutneftegaz" hasilatı 12% artıraraq 4,7 milyon tona çatdırıb, ilin əvvəlindən 4,7% azalaraq 31,4 milyon tona düşüb.
İyul ayında "Qazprom Neft" 4,77 milyon ton istehsal edib ki, bu da bir il əvvəlkindən 6,3% çoxdur və ilin əvvəlindən etibarən şirkətin istehsalı 32,6 milyon ton təşkil etmişdir ki, bu da illik müqayisədə 3,6% azdır.
"Tatneft"in istehsalı iyul ayında 17,4% artaraq 2,38 milyon tona, ilin əvvəlindən isə 3,4% artaraq 15,8 milyon tona çatıb.
"Novatek", 0,98 milyon ton neft (4,1% artım) istehsal edib, ilin əvvəlindən hasilat 4,2% artaraq 7 milyon tona çatıb. Hasilatın pay bölgüsü müqaviləsinin operatorları iyul ayında neft və kondensat hasilatını 1,9% azaldaraq 1,08 milyon tona endirmiş, ilin əvvəlindən bu rəqəm isə 7,2% azalaraq 7,76 milyon tona düşmüşdür.
2021-ci ilin yanvar-iyul aylarında Rusiya neftinin ixracı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8% azalaraq 129.104 milyon tona düşüb.
Rusiya neft hasilatının azaldılmasına dair OPEC + sazişində iştirak edir, bunun nəticəsində xaricə ixrac azalır.
Eyni zamanda, 2021 -ci ilin iyul ayında neft ixracı 8,4% artaraq 18,69 milyon ton təşkil edib.