Amerikanın əmək bazarına dair fundamental göstəricilərin müsbət açıqlanmasına baxmayaraq, iqtisadçılar əmin olmaq üçün əlavə siqnallar da görmək istəyirlər. Bu səbəbdən dolların qiymətində korreksiya, avronun qiymətində bahalaşma müşahidə edilir.
Lakin hazırda 1.2170$-a ticarət edilən EURUSD məzənnəsinin, yenidən 1.2230$-da müqavimətlə rastlaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Bununla yanaşı, cümə axşamı Bakı vaxtı ilə saat 16:30-da baş tutacaq Avropa Mərkəzi Bankının mətbuat konfransında, veriləcək açıqlamalar da önəmli rol oynayacaqdır.
GBPUSD məzənnəsi də dollar indeksindən asılı olaraq 1.42$-ın altında dalğalanmaqdadır. Bununla yanaşı, İngiltərənin xarici ticarətinin Breksitdən mənfi təsirlənəcəyi narahatlığı da investorların diqqət mərkəzindədir. Beləliklə, məzənnə 1.41$-a kimi ucuzlaşa bilər.
Cümə günü saat 10:00-da İngiltərədən yayımlanacaq sənaye və xarici ticarət dövriyyəsi ilə bağlı göstəricilər də treyderlərin diqqət mərkəzindədir.
Türkiyədə inflyasiyanın ehtimal edilənin altında açıqlanmasından sonra lirədə ucuzlaşma dinamikası zəifləyib. Hazırda 8.67TL ətrafında ticarət edilən USDTRY məzənnəsinin gələcək qiymətinə, cümə günü saat 11:00-da yayımlanacaq daxili ticarət dövriyyəsi ilə bağlı məlumatlar da təsir edəcəkdir.
Amerikada neft ehtiyatlarının 5 milyon barel azalması xəbərlərindən sonra Brentin qiyməti iki ilin müqavimətini qırmışdı. Hazırda 71.56$-a ticarət edilən bir barel qiymət, 76$-a kimi dəyər qazana bilər.
Əlvan metallar bazarlarında qızılın bir unsiya üzrə qiyməti 1893$-da müqavimətlə rastlaşaraq, yenidən ucuzlaşmağa başlayıb. 1880$-ın (60.5 $/qram) qırılması ilə ucuzlaşma 1855$-a (59.6 $/qram) kimi davam edə bilər.