Avroya kimsənin ümidi qalmadı
Avro Bölgəsinin dağılacağı barədə fikirlər artır.
"Marja" xəbər verir ki, Sentyabrdan bu yana çox mühüm və uzaqgörən adlar dağılmaqdan bəhs edirlər. 13 Sentyabrda məşhur Nobel mükafatlı iqtisadçı Cozef Stiglitzin yüksək bir tonda dilə gətirdiyi bu ehtimalı Avronun qurucuları belə deməyə başlayıblar. Avropa Mərkəzi Bankının ilk baş iqtisadçısı və avronun memarlarından olan professor Otmar Issing, maliyyə böhranının bir yerdən digər yerə atıldığını bildirərək "Sonda Avro Bölgəsi dözməyəcək və dağılacaq" deyib.
DAĞILACAQ DEYƏNLƏR 16,3%-Ə ÇIXIB
Ötən həftə Bundesbank-ın keçmiş İdarə Heyətinin üzvü Thilo Sarrazin, avronun hər an dağıla biləcəyini deyib. Dünən də, Almaniyanın maliyyə naziri Wolfgang Schauble verdiyi bəyanatda qaydalara riayət edilmədiyi təqdirdə Avro Bölgəsinin dağılacağını bildirib. Maliyyə qurumlar da eyni narahatlığı hesablayırlar. "Sentix"in Avro Bölgəsi Dağılma İndeksi sorğusunun nəticələrinə görə, 16.3 faiz, 12 ay ərzində dağılmanın mümkün ola biləcəyini düşünür. "Reuters"in sorğusunda isə, ən azı bir və ya daha çox üzvünün 2017-də avrodan çıxacağını düşünənlərin nisbəti 70-75 faiz səviyyəsindədir.
AVRO DAĞILSA, NƏ OLAR?
Avronun dağılması halında gözlənilən ssenarilər bu şəkildədir:
-Bankda hesabı olan bir çox adam pulunu böyük ölkələrə köçürəcəyi üçün çıxılan ölkənin sistemi böyük problem yaşayacaq,
-Sadə vətəndaşdan şirkətlərə qədər kreditə çıxışı çətinləşəcək. Nağd pul sıxıntısı da dərhal hiss olunacaq.