Azərbaycan hökuməti kasıb əhali üçün 100 milyon dollar borc alır
Dünya Bankı (DB) ilə Azərbaycan hökuməti arasında məşğulluğun dəstəklənməsi layihəsinin həyata keçirilməsi üçün 100 milyon dollar məbləğində kreditin ayrılmasına dair danışıqlar son mərhələdədir.
Bu barədə bankın Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Navid Hassan Naqvi məlumat verib.
“Bu layhə ilə bağlı danışıqlar parktiki olaraq başa çatıb. Biz çox sayda görüşlər keçirdik, Azərbaycanın əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri ilə bütün məsələləri müzakirə etdik. Yaxın zamanda kreditin təsdiq olunmasını gözləməyə dəyər”, - Naqvi bəyan edib.
Xəbər verildiyi kimi, DB bu layihənin reallaşdılmasına 100 milyon dollar ayırmağı planlaşdırır. DB-nin Direktorlar Şurası bu layihə üçün kreditin ayrılmasını 2020-ci ilin birinci rübündə təsdiqləyəcəyi planlaşdırılır.
Layihə Azərbaycan əhalisinin iş axtaran həssas qrupları: gənclər, qadınlar, məcburi köçkünlər, əlillər və təhsil səviyyəsi aşağı olan insanlar arasında məşğulluqla bağlı vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına yönəldilib.
Xəbər verildiyi kimi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi 2019-cu ildə özünüməşğulluq tədbirlərinin təşkilinə 56 milyon manat (cari məzənnə ilə 33 milyon dollar) yönəltməyi planlaşdırır.
2018-ci ildə proqram 6 min ailəni əhatə edib, 2019-cu ildə 8-10 min ailəni, 2020-ci ildə 15 minədək ailəni əhatə edəcək. Proqramın məqsədi insanların həyat səviyyəsini yaxşılaşdırmaq, kiçik sahibkarlığın inkişafına təkan verməkdən ibarətdir. Proqram aztəminatlı ailələr üçün nəzərdə tutulub. Belə ailələr kənd təsərrüfatı texnikası, avadanlıq və mal-qara ilə təmin olunur.