Azərbaycanın dövlət borcu dodaq uçuqladır - AÇIQLANDI
01 yanvar 2018-ci il tarixinə xarici dövlət borcu barədə məlumat
01 yanvar 2018-ci il tarixinə Azərbaycan Respublikasının xarici dövlət borcu 9 milyard 398.3 milyon ABŞ dolları (15 milyard 978.1 milyon manat), xarici dövlət borcunun Ümumi Daxili Məhsula (ÜDM) olan nisbəti 22.8 faiz (2017-ci il üçün hesablanmış 70 milyard 135.1 milyon manat ÜDM-ə nisbətdə) təşkil etmişdir.Bu barədə "Marja"ya Maliyyə Nazirliyindən bildirilib.
Borca hökumətin birbaşa öhdəlikləri və dövlət zəmanətilə cəlb edilmiş kreditlər üzrə şərti öhdəliklər daxil edilmişdir.
Xarici dövlət borcu beynəlxalq maliyyə institutlarından infrastruktur layihələri və maliyyələşmə proqramları üçün cəlb edilmiş kreditlərdən, həmçinin beynəlxalq maliyyə bazarlarında yerləşdirilmiş qiymətli kağızlardan ibarətdir.
HƏMÇİNİN BAX: Maliyyə Nazirliyi yeni büdcə qaydalarının detallarını açıqlayıb
01 yanvar 2017-ci il tarixinə Azərbaycan Respublikasının xarici dövlət borcu 6 milyard 913.2 milyon ABŞ dolları (12 milyard 241.3 milyon manat), xarici dövlət borcunun Ümumi Daxili Məhsula (ÜDM) olan nisbəti 20.4 faiz təşkil etmişdi. Beləliklə, ötən il Azərbaycanın xarici dövlət borcu 2 milyard 485 milyon dollar artıb.