Azərbaycanda “Anglo Asian Mining”in qızıl hasilatı azalıb
Britaniyanın “Anglo Asian Mining” şirkəti (Azərbaycanda qızıl yataqlarının işlənməsi üzrə operator – İF-Az) 2017-ci ildə 71 min 461 unsiya qızıl hasil edib, bu da 2016-cı ilin göstəricisindən 1,2% azdır. Bu barədə şirkətdən məlumat verilib.
“2017-ci il üçün qızıl hasilatı üzrə proqnoz 64 mindən 72 min unsiya qədər həcmdə olsa da, faktiki hasilatın həcmi 71 min 461 unsiya təşkil edib. Bu, 2016-cı ilin göstəricisindən 1,2% azdır (2016-cı ildə 72304 unsiya hasil olunmuşdu). 2017-ci ilin əvvəlində hasilatın daha aşağı həcmləri sentyabrda işlənməsinə başlanan “Uğur” yatağından qızıl hasilatı hesabına qismən kompensasiya edilib”, - məlumatda qeyd olunur.
Şirkətin məlumatına əsasən, 2017-ci ildə mis hasilatı 2,6% - 1991 tonadək, gümüş istehsalı 4,7% - 172853 unsiyaya qədər artıb. Həmçini şirkət ötən il 9033 ton mis konsentrat hasil edib.
“2017-ci ildə “Anglo Asian Mining” bir unsiya qızılı orta hesabla 1265 dollara satıb (2016-cı ildə bir unsiya üçün 1253 dollar). Ümumilikdə, ötən il 43496 unsiya qızıl satılıb (azalma 18,4%)”, - məlumatda qeyd olunur.
Bundan başqa, ötən il şirkət 16 milyon 781 min dollar dəyərində 8497 ton mis konsentrat satıb.
“2018-ci ildə “Anglo Asian Mining 2017-ci ilin II rübündə hasilatı dayandırılan “Gədəbəy” yatağında I rübdə açıq hasilatın bərpası, həmçinin bir sıra digər işlər hesabına əməliyyat göstəricilərinin yaxşılaşdırılmasını gözləyir”, - məlumatda vurğulanır.