Azərbaycanda tikilmiş "Xankəndi" hazırdır - BP-yə təhvil veriləcək
Bakı Gəmiqayırma Zavodu, “Şahdəniz 2” Layihəsi çərçivəsində inşa olunan "Xankəndi" Sualtı Tikinti Gəmisində dəniz sınaqlarının uğurla tamamlayıb. “Marja” xəbər verir ki, bu barədə zavodun yaydığı məlumatda deyilir.
Gəmi Xəzər dənizində altı həftəlik sınaqlardan keçirilib.
“Təxminən iki aylıq intensiv diaqnostika müddəti ərzində, dəniz ekspertləri mütəxəssislər “Xankəndi” gəmisinin mühərrikləri, dinamik yerləşmə və naviqasiya sistemləri, kayutların akustikası və həmçinin dəniz əməliyyatları imkanlarına da daxil olmaqla qədər hər şeyi bütün parametrlərini qiymətləndirmək üçün 120-dən çox fərqli test sınaq işləri həyata keçirmişlər. Tikinti prosesi üçün növbəti mühüm mərhələ sayılan dəniz sınaq işlərinin başa çatdırılması, gəminin Bakı Gəmiqayırma Zavodu tərəfindən BP şirkətinə təhvil verilməsinə tam şərait yaratmış olur. Gəmi, 2017-ci il sentyabr ayının əvvəlinə təyin olunmuş adlandırma mərasiminə hazırlıq üçün son tamamlanma işləri çərçivəsində hal-hazırda Bakı Gəmiqayırma Zavodu ərazisindədir”.
"Xankəndi" gəmisinin növbəti 10 il ərzində "Şahdəniz" yatağında sualtı tikinti və quraşdırma işləri aparması planlaşdırılır