"Azərpoçt"da böyük əməliyyat zərəri!
"Azərpoçt"un maliyyə xidmətləri üzrə gəlirləri azalıb."Azərpoçt" MMC 2023-cü ili 5 milyon 547 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Dövlət şirkəti 2022-ci ili 4 milyon 336 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, ötən il "Azərpoçt" MMC-nin xalis mənfəəti 1 milyon 211 min manat və ya 27,9% artıb. Xalis mənfəətin artması investisiya qiymətli kağızlarından və əks-repo ənəliyyatlarından əldə edilən gəlirin artması ilə əlaqədardır.
Marja.az Şirkətin Maliyyə Hesabatına istinadən xəbər verir ki, "Azərpoçt" MMC-nin əsas əməliyyat gəlirləri (poçt xidmətləri, maliyyə xidmətləri üzrə) 2022-ci ildə 54 milyon 885 min manat ikən, 2023-cü ildə 47 milyon 35 min manata düşüb (7 milyon 850 min manat və ya 16,7% azalıb). Azalma əsasən "Azərpoçt"un maliyyə xidmətləri üzrə gəlirlərinin 23 milyon 250 min manatdan 14 milyon 769 min manata düşməsilə əlaqədardır. Şirkətin digər xidmətlərdən gəlirləri də azalıb.
Ötən il "Azərpoçt" MMC-nin əməliyyat xərcləri əməliyyat gəlirlərini üstələdiyindən Şirkətin 13 milyon 337 min manat əməliyyat zərəri yaranıb (2022-ci ildə 662 min manat əməliyyat gəliri əldə etmişdi).
Ötən il "Azərpoçt" MMC investisiya qiymətli kağızlarından əldə etdiyi 22 milyon 228 min manat və əks-repo ənəliyyatlarından əldə etdiyi 1 milyon 553 min manat gəlirlər Şirkətin əməliyyat zərərini və digər xərclərini bağlayıb və ili mənfəətlə başa vurmasını təmin edib. "Azərpoçt" MMC 2022-ci ildə investisiya qiymətli kağızlarından 10 milyon 274 min manat, əks-repo müqavilələri üzrə 33 min manat gəlir əldə etmişdi.