Azərbaycanın iri holdinqindən 1,5 milyard manatlıq satış - 60 %-LİK ARTIM
“Azərsun Holdinq” qrupunun satışdan gəlirləri 2020-ci illlə müqayisədə 2021-ci ildə 565 milyon 342 min manat və ya 59% artaraq 1 milyard 522 milyon 412 min manat təşkil edib. 2020-ci ildə qrupun satışdan gəlirləri 957 milyon 70 min manat təşkil etmişdi.
Marja.az "Azərsun Holdinq" MMC və onun törəmə müəssisələrinin konsolidasiya edilmiş maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, qrupun satışdan gəlirləri artsa da, maya dəyəri, paylama, inzibati və digər xərclərin artması ilə əlaqədar olaraq mənfəəti azalıb. Əgər 2020-ci ildə şirkətin mənfəət vergisindən əvvəlki mənfəəti 92 milyon 227 min manat ikən, 2021-ci ildə 52 milyon 401 min manata düşüb (39 milyon 826 min manat və ya 43,2% azalıb).
"Azərsun Holdinq" qrupu 2021-ci ili 28 milyon 291 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. 2020-ci illə müqayisədə 2021-ci ildə qrupun xalis mənfəəti 2,6 dəfə azalıb. Qrup 2020-ci ili təxminən 72 milyon 866 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
QRUP BÖYÜYÜB, AKTİVLƏRİ 1 MİLYARD MANATI AŞIB
Ötən il “Azərsun Holdinq” qrupunun cəmi aktivləri 207 milyon manat və ya 25,2% aratraq 31 Dekabr 2021-ci il tarixində 1 milyard 28 milyon 467 min manat təşkil edib.Qrup 2020-ci ilin sonunda 821 milyon 497 min manat cəmi aktivlərə malik idi. Ötən il cəmi aktivlərin artması torpaq, tikili, avadanlıqlar və mal-materialların dəyərinin artması ilə əlaqədardır.