Azərbaycanın xam neft ixracından valyuta gəliri ötənilki səviyyəyə yaxınlaşdı
2021-ci ilin ilk 5 ayında (yanvar-may) Azərbaycandan 4 milyard 927 milyon 241 min dollar dəyərində 11 milyon 921 min 162 ton xam neft ixrac edilib.
Marja Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, xam neft ixracı 2021-ci ilin ilk 5 ayında ötən ilin ilk 5 ayı ilə müqayisədə dəyər ifadəsilə 2,8% , miqdar ifadəsilə 13,4% azalıb.
2020-ci ilin ilk 5 ayında Azərbaycandan 5 milyard 71 milyon 228 min dollar dəyərində 13 milyon 773 min 410 ton xam neft ixrac edilmişdi.
Bu ilin yanvar-may dövründə Azərbaycandan 1 milyard 335 milyon 749 min dollar dəyəində 9 milyard 174 milyon 562 min kub metr təbii qaz ixrac edilib. Ötən ilin eyni dövründə Azərbaycandan 1 milyard 38 milyon 426 min dollar dəyərində 5 milyard 461 milyon 155 min kub metr təbii qaz ixrac edilmişdi. Təbii qaz ixracı miqdar ifadəsilə 68%, dəyər ifadəsilə 28,6% artıb.