"İqtisadi aktivliyin canlandırılması üçün əlavə vəsait ayrılacaq"
“Növbəti ildə də dövlət tərəfindən iqtisadiyyata imkan daxilində əlavə vəsait təmin ediləcək. Bunun əsas hədəfi iqtisadi aktivliyin canlandırılmasıdır”.
Nazir bildirib ki, bu məqsədlə Dövlət Neft Fondundan da dövlət büdcəsinə transfert bu ildə olduğu kimi saxlanılır: “Əsasən fiskal gəlirlərimiz faktiki olaraq cari ilin dövlət büdcəsinin dürüstləşdirilməsindən sonrakı səviyyələrdə qalıb. Bunun üçün iqtisadi fəaliyyətdə aktivliyin təmin edilməsi məqsədilə Mərkəzi Bankın sərbəst mənfəətindən bir hissə dövlət büdcəsinə transfert olunacaq. Eyni zamanda dövlət borcundan da bir hissə bu yöndə transfert olunacaq. Dövlət borclanma səviyyəsinin artırılması barədə qərar qəbul edilib. Bu, daha çox daxili bazarda dövlət istiqrazlarının yerləşdirilməsi hesabına, digər tərəfdən, beynəlxalq maliyyə qurumlarından əlavə kreditlərin cəlb edilməsi nəzərdə tutulur”.
“Hökumətin əsas amalı odur ki, iqtisadi fəallıq bərpa olunsun”
“Neft hasilatının azalması ilə əlaqədar gəlirlərimiz də azalmışdı. Hasilatın azalması labüd idi. Bu, neft bazarında qiymətlərin müəyyən səviyyədə saxlanılmasına təkan verd,- Samir Şərifov deyib.
Nazir bildirib ki, həmin dəyişikliklər həm ÜDM-ə təsir göstərdi, həm də neft gəlirləri azaldı: “2020-ci ildə pandemiya ilə əlaqədar bir çox sahədə iqtisadi fəaliyyətin məhdudlaşması mənfi təsir göstərməyə bilməzdi. Belə olan halda 2020-ci ildə mənfəət vergisi üzrə daxilolmalarda da böyük artım gözlənilmir. Hökumət tərəfindən iqtisadiyyatın canlandırılması üçün vacib tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulur. İqtisadi və sosial dəstək paketinin bir qismi reallaşıb, bir qisminin isə növbəti ildə də reallaşması planlaşdırılır. Hökumətin əsas amalı odur ki, iqtisadi fəallıq bərpa olunsun”.
Gələn il qeyri-neft sektoru üzrə büdcə daxilolmalarının artması gözlənilir
Samir Şərifov deyi ki, “Növbəti il üçün dövlət büdcəsinin gəlirlərinin cari illə müqayisədə 5%-dən çoxu qeyri-neft sektorunun payına düşəcək”.
Nazir bildirib ki, hökumətin əsas hədəfi qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsidir: “Neft sektorundan əldə ediləcək gəlirlər cari illə müqayisədə 4% azalacaq. 2020-ci ilin dövlət büdcəsinin ilkin təsdiq olunmuş variantında gömrük daxilolmaları üzrə 4 milyard manatın daxil olması nəzərdə tutulurdu. Növbəti ildə bu 3,9 milyard manat gözlənilir. Eyni mənzərə vergi daxilolmalarında da müşahidə edilir. Gələn ildə isə qeyri-neft sektoru üzrə daxilolmaların artması nəzərdə tutulur. Bu il dövlət vergi xidməti xətti ilə dövlət büdcəsinə proqnozlardan daha artıq məbləğdə vəsaitlərin yığılması təmin olunmaqdadır”.