Neft hasilatı 3,3 faiz azalıb, qaz hasilatı 27,8 faiz artıb
Dövlət Statistika Komitəsinin yaydığı məlumata görə, sənaye müəssisələri və bu sahədə fəaliyyət göstərən fərdi sahibkarlar tərəfindən 2019-cu ilin yanvar-oktyabr aylarında 38,1 milyard manatlıq və ya 2018-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,4 faiz çox sənaye məhsulu istehsal edilmişdir. Sənayenin qeyri neft-qaz sektorunda məhsul istehsalı 14,5 faiz artmışdır.
Sənaye məhsulunun 70,3 faizi mədənçıxarma sektorunda, 24,9 faizi emal sektorunda, 4,1 faizi elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda, 0,7 faizi isə su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda istehsal olunmuşdur.
Mədənçıxarma sektorunda neft hasilatı 3,3 faiz azalmış, əmtəəlik qaz hasilatı isə 27,8 faiz artmışdır.
Emal sektorunda ağacın emalı və ağacdan məmulatların istehsalı 85,3 faiz, hazır metal məmulatlarının istehsalı 83,5 faiz, tütün məmulatlarının istehsalı 67,6 faiz, içkilərin istehsalı 39,5 faiz, kompüter, elektron və optik məhsulların istehsalı 37,1 faiz, toxuculuq sənayesi məhsullarının istehsalı 37,0 faiz, maşın və avadanlıqların quraşdırılması və təmiri işləri 30,4 faiz, mebel istehsalı 29,5 faiz, kimya sənayesi məhsullarının istehsalı 26,5 faiz, kağız və karton istehsalı 24,6 faiz, poliqrafiya məhsullarının istehsalı 23,9 faiz, rezin və plastik kütlə məmulatlarının istehsalı 22,7 faiz, əczaçılıq məhsullarının istehsalı 20,8 faiz, qida məhsullarının istehsalı 13,9 faiz, geyim istehsalı 12,0 faiz, elektrik avadanlıqlarının istehsalı 6,8 faiz, maşın və avadanlıqların istehsalı 4,5 faiz, tikinti materiallarının istehsalı 3,8 faiz artmış, neft məhsullarının istehsalı 4,8 faiz, sair nəqliyyat vasitələrinin istehsalı 10,8 faiz, metallurgiya sənayesi məhsullarının istehsalı 12,6 faiz, dəri və dəri məmulatlarının, ayaqqabıların istehsalı 26,2 faiz, avtomobil, qoşqu və yarımqoşquların istehsalı isə 30,7 faiz azalmışdır.
Elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda istehsalın həcmi 2,4 faiz, su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda isə 6,4 faiz artmışdır.