Rusiyada Azərbaycanın topdan paylayıcı mərkəzlərinin yaradılması planlaşdırılır
Azərbaycan və Rusiya baytarlıq nəzarət sistemi və heyvandarlıq məhsullarının istehsalı üzrə Azərbaycan müəssislərinin fəaliyyəti ilə tanışlıq məqsədilə səfərlərin təşkilini planlaşdırır.
“Bu məsələ ötən ilin dekabr ayında Moskvada keçirilən iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası Komissiyanın XVII iclası çərçivəsində müzakirə olunub”, - hökumətdən qeyd ediblər.
Bundan əlavə, tərəflər baytarlıq nəzarətindən keçməli olan məhsulların gətirilməsinə qadağanın aradan qaldırılması məsələsini müzakirə ediblər.
“O cümlədən, Rusiya Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinə baytarlıq sahəsində əməkdaşlığa dair ikitərəfli sazişin razılaşdırılması prosesini sürətləndirmək tapşırılıb”, - hökumətdən qeyd olunur.
Bildirilir ki, tərəflər Azərbaycan ASK məhsullarının satışı ilə məşğul olan Rusiya və Azərbaycan ticarət şəbəkələrinin qarşlıqlı əlaqəsini və topdan paylayıcı mərkəzlər şəbəkəsininin formalaşdırılmasını təşkil etməyə dair razılığa gəliblər.
“Bundan əlavə, tərəflər iki ölkənin bazarlarına malların və kənd təsərrüfatı məhsullarının qarşılıqlı tədarük nomenklaturasının genişləndirilməsi, həcminin artırılması və çıxarılması üzrə birgə fəaliyyəti davam etdirməyə dair razılığa gəliblər”, - agentliyin həmsöhbəti bildirib.
2018-ci ildə Azərbaycan 1 mlrd. 689 mln. dollar məbləğində qeyri-neft məhsulları ixrac edib. Bunun 560 mln.-u və ya ümumi həcmin 33,1%-i meyvə-tərəvəzin payına düşüb.