Azərbaycan Rusiya qarşısında təxminən 1 milyard dollar mənfidədir
2018-ci ilin 10 ayı ərzində Azərbaycan və Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi 1 mlrd. 992 mln. 90 min dollar təşkil edib ki, bu da 2017-ci ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 20,3% çoxdur.
Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinin DGK) aylıq hesabatında məlumat verilib.
Hesabat dövründə Azərbaycanın bütün xarici ticarət dövriyyəsinin 7,9%-i Rusiya ilə ticarət əməliyyatlarının payına düşüb.
Cari ilin 10 ayı ərzində Azərbaycan Rusiyaya 509 mln. 985 min dollar dəyərində məhsul ixrac edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 12,8% çoxdur. Bütövlükdə, 2018-ci ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində Azərbaycandan ixracın 3,2%-i Rusiyanın payına düşüb.
Yanvar-oktyabr aylarında Rusiyadan Azərbaycana idxalın həcmi 1 mlrd. 482 mln. 105 min dollar təşkil edib ki, bu da 2017-ci ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 23% çoxdur. Azərbaycana idxalın ümumi həcmində 16,02% Rusiyadan tədarükün payına düşüb.
Beləliklə, cari ilin yanvar-oktyabr aylarında RF ilə idxal-ixrac münasibətlərində Azərbaycanın mənfi saldosu 972 mln. 120,32 min dollar təşkil edib.