"Dubaya ət ixracını maksimal dərəcədə artırmağı planlaşdırırıq"
Azərbaycan Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) ilə sənaye, logistika və nəqliyyat sahələrində birgə müəssisələrin yaradılmasında maraqlıdır.
Bunu açıqlamasında Azərbaycanın Dubaydakı ticarət nümayəndəsi Elnur Əliyev deyib.
E.Əliyev bildirib: "Eyni zamanda, biz ölkəmizə çoxlu sayda ərəb şirkətlərinin cəlb olunmasında maraqlıyıq, çünki Azərbaycan regionda qonşu ölkələrin əsas bazarlarına çıxışı olduğundan, coğrafi mövqeyinə görə xarici investorlar üçün ideal bazardır".
O qeyd edib ki, bu gün Azərbaycanda 250-dən çox BƏƏ şirkəti fəaliyyət göstərir. Ölkələr arasında Bakı-Dubay-Bakı, Bakı-Şarca-Bakı aviareysləri işləyir.
Ticarət nümayəndəsinin sözlərinə görə, ümumilikdə Azərbaycan və BƏƏ-nin sənaye, nəqliyyat, ticarət, investisiya, kənd təsərrüfatı, turizm, yüksək texnologiyalar sahələrində əməkdaşlıq üçün böyük potensialı var və bu sahələrdə işbirliyini uğurla inkişaf etdirə bilərlər: "Hazırda ölkələr arasında əmtəə dövriyyəsinin artım dinamikasının sürətləndirilməsi istiqamətində ciddi işlər aparılır".
E.Əliyev deyib ki, Azərbaycan məhsullarının BƏƏ-yə ixracının əsas payı Dubaya düşür, bura əsasən kənd təsərrüfatı məhsulları tədarük edilir: "Dubaya böyük həcmdə meyvə-tərəvəz və nisbətən kiçik həcmdə ət ixrac olunur. Gələcəkdə Dubay bazarının tələbatını və Azərbaycanda bu məhsulun istehsalının artan imkanlarını nəzərə alaraq, ət ixracını maksimal dərəcədə artırmağı planlaşdırırıq".
O bildirib ki, öz növbəsində, Azərbaycan BƏƏ-dən əsasən yüksək texnoloji məhsulları, elektronika, sənaye malları və tikinti materialları idxal edir: "Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin kənd təsərrüfatı məhsullarının ən böyük idxalçılarından biri olduğunu nəzərə alsaq, umid edirik ki, bzim yüksək keyfiyyətli məhsullarımız bu perspektivli bazarda öz yerini tutacaq".
Ticarət nümayəndəsinin sözlərinə görə, BƏƏ-nin təkrar ixrac üçün ciddi potensialını nəzərə alsaq, Azərbaycan mallarının Ərəb Əmirliklərinin bazarına çıxması gələcəkdə məhsullarımızın Fars körfəzinin digər ölkələrinin bazarlarında özünə yer tutmasına səbəb ola bilər: "Kənd təsərrüfatı məhsulları ilə yanaşı, Azərbaycan BƏƏ-yə müxtəlif növ sənaye mallarının (alüminium lövhələr, borular və sair) tədarükünü artırmağı planlaşdırır".