Azərbaycan şirkəti ərəb ölkəsinə 10 TIR dondurma göndərib
Azərbaycanın süd məhsulları istehsalçısı olan “AER Compani Group” MMC İraqa dondurma ixracına başlayıb. Bu barədə şirkətin rəhbəri Adil Şərifov bildirib.
Onun sözlərinə görə, mart ayından indiyədək İraqa 135 ton dondurma məhsulu göndərilib: “Dünən dondurma yüklənmiş 10-cu TIR avtomobilini İraqa yola saldıq, indiyədək 135 ton dondurma ixrac etmişik, bu da ölkəyə 270 min dollar valyutanın gəlməsi deməkdir”.
A.Şərifov bildirib ki, dondurma ixracı ilə bağlı İraq tərəfilə banışıqlar 3-4 ildir ki, aparılır. Bu müddətdə İraqa dəfələrlə sınaq partiyalar göndərilib və digər məsələlər dəqiqləşirilib: “Buna qədər İraqa 4 il dalbadal hər il bir TIR mal göndərmişdik, bu ildən ixraca başlandı”.
Şirkət rəhbərinin sözlərinə görə, İraqla 50 TIR-lik müqavilə bağlanıb, dondurmalar mövsümün sonunadək – sentyabrıdək göndəriləcək, amma tələbatdan asılı olaraq ixracın həcmi 100 TIR-a qaldırıla bilər.
AER-in dondurmaları İraqın bütün ərazisində – Bağdad, Mosul, Süleymaniyə, Ərbil və digər şəhərlərində satılır.
A.Şərifovun sözlərinə görə, İraqa dondurma satışı ilə bağlı müqavilə imzalamaq və ixraca başlamaq asan olmayıb: “Məsələ bundadır ki, bu bölədə dondurma və süd məhsulları istehsalı üzrə İranın və Türkiyənin böyük şirkətləri çalışır, onlar İraq bazarına da nəzarət edirlər.
Amma bizim inadkarlığımız və danışıqlarımız, həm də malımızın keyfiyyəti sayəsində bu bazara Azərbaycan məhsulları çıxara bildik”.
AER İraqa təkcə dondurma göndərməklə kifayətlənməyəcək, şirkətin rəhbəri bildirir ki, hazırda bu ölkəyə digər süd məhsulları – ayran, pendir və yoqurt ixracı üçün də danışıqlar aparılır: «İndi bununla bağlı danışıqlar gedir, məsələ bundadır ki, onlarda məhsulla ağlı tələblər bizimkindən fərqlənir, ona görə də tez-tez sınaq patiyaları göndərilir və məhsullar yoxlanılır». Artıq bu ilin yayından İraqa ayrın ixracına başlamaq da nəzərdə tuulur.
Şirkət yaxın vaxtlarda Qazaxıstana və Türkmənistana da da süd məhsullarının ixracı gözlənilir: “Gələcəkdə ətraf orta Asiya ölkələrinə, Qazaxıstana və Türkmənistana da dondurma və digər süd məhsulları göndərmək niyətimiz var”.
AER şirkəti daxili bazarda da süd məhsullarının əsas istehsalçılarındandır, şirkət öz ehtiyacları üçün ölkənin müxtəlif regionlarındakı fermerlərdən hər gün 10-15 ton təbii süd alır. Şirkət südü əsasən Ağcabədi, Saatlı, Sabirabad və Qusar zonasından toplayır.