Sony gözləntiləri üstələyən mənfəət artımı açıqlayıb, proqnozunu yüksəldib
Sony şirkəti cümə axşamı üçüncü rübdə əməliyyat mənfəətinin 22% artdığını açıqlayıb. Bu, analitik proqnozlarını üstələyib və şirkət tam il üzrə proqnozunu yüksəldib.
Marja xəbər verir ki, oktyabr-dekabr dövrü üzrə Sony-nin mənfəəti 515 milyard yen (3,28 milyard dollar) təşkil edib. Bu, LSEG (Financial Markets Infrastructure and Data) tərəfindən toplanmış 10 analitik proqnozunun orta göstəricisi olan 469 milyard yen ilə müqayisədə çoxdur.
Sony musiqi biznesinin performansını əsas gətirərək tam il üzrə əməliyyat mənfəəti proqnozunu 8% artıraraq 1,54 trilyon yenə çatdırıb.
Yaponiyanın elektronika məhsulları istehsalçısı və əyləncə nəhəngi son aylarda səhmlərinin qiymətinin düşməsi ilə üzləşib, çünki investorlar üçün şirkətin gələcək artım mənbələrinin nə olacağı sual altındadır.
Eyni zamanda, aparat istehsalçıları süni intellekt investisiyalarının artımı fonunda yaddaş çiplərinin qiymətlərinin kəskin bahalaşması ilə mübarizə aparırlar.
Oyun sahəsində rəqib olan Nintendo-nun səhmləri artan çip qiymətlərinin təsiri ilə bağlı narahatlıqlar fonunda çərşənbə axşamı 11% ucuzlaşıb.
Video-oyun sənayesində süni intellektin tətbiqi də qeyri-müəyyənlik yaradıb. Alphabet şirkətinə məxsus Google-un süni intellektlə işləyən oyun hazırlama alətini təqdim etməsindən sonra oyun şirkətlərinin səhmləri ucuzlaşıb.
(1 dollar = 156,8400 yen)