Azərbaycanda sərbəst satış sertifikatı veriləcək
Sərbəst satış sertifikatı "Made in Azerbaijan" brendini təşviq edəcək
“Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və konsulluqları vasitəsilə qeyri-rezidentlərə elektron imza sertifikatının verilməsi Qaydası”nın və “www.azexport.az” internet portalı haqqında Əsasnamə”nin təsdiq edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanında göstərilib ki, Azərbaycanda sərbəst satış sertifikatı veriləcək.
Bu barədə məlumat verən İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin PR meneceri Zənura Talıbova bildirib ki, sərbəst satış sertifikatı ixracatçıların müraciəti əsasında yalnız Azərbaycan Respublikasında istehsal olunan mallara veriləcək:
"İxracatçılar tərəfindən sərbəst satış sertifikatının əldə olunması könüllü xarakter daşıyacaq. Sərbəst satış sertifikatı ixrac olunan malın Azərbaycan Respublikasında sərbəst dövriyyədə olduğunu, aidiyyəti dövlət orqanları və qurumları tərəfindən sertifikatlaşdırıldığını və standartlara cavab verdiyini təsdiqləyən sənəddir."
Zənurə Talıbova deyib ki, Azexportun fəaliyyəti çərçivəsində müəyyən olunub ki, Azərbaycan məhsullarının keyfiyyətinə əlavə olaraq, zəmanətin təmin edilməsi ilə bağlı mütəmadi olaraq xarici tərəfdaşlar tərəfindən dünyada geniş yayılmış Sərbəst satış “Free sales” sertifikatları tələb edilir: "Sertifikatın mahiyyəti ondan ibarətdir ki, ölkə daxilində məhsula əvvəlcədən müxtəlif qurumlar tərəfindən verilmiş sertifikatların (keyfiyyət, gigiyenik, uyğunluq və s.) qüvvədə olmasını və həmin məhsulun hal-hazırda ölkə daxilində sərbəst satışa bütün icazələrin olmasını təsdiq edir. Sertifikatın verilməsi proseduru heç bir əlavə laboratoriya və ya testlərin keçirilməsi ilə müşahidə olunmur. Dünya təcrübəsində sərbəst satış sertifikatı malların hər bir partiyasına verilir. Məhsul xarici ölkələrə göndərilirsə sertifikat dövlət və ingilis dillərində verilir."
MDB ölkələri arasında bu cür sertifikatları hazırda yalnız Ukrayna və Rusiya təklif edir. Ukraynada sertifikatların verilməsini Sənaye və Ticarət Palatası, Rusiyada İxraca Dəstək Mərkəzi həyata keçirir. Türkiyədə sertifikatın verilməsi məhsullara görə fərqlənir və əsasən Gömrük və Ticarət Nazirliyinin akkreditə etdiyi müxtəlif konsaltinq şirkətləri tərəfindən təqdim edilir. Z.Talıbovanın sözlərinə görə sertifikatın verilməsi üçün dünya təcrübəsində aşağıdakı sənədlər tələb edilir:
-Şirkətin qeydiyyat şəhadətnaməsi;
-Sərbəst satış sertifikatı tələb olunan malların siyahısı;
-Keyfiyyət sertifikatı;
-Malların uyğunluq sertifikatı; (Qanunla nəzərdə tutulduğu halda)
-malların istehsalı üçün lisenziya; Beynəlxalq eyniləşdirmə nömrəsi - barkod (əgər varsa);
-Ölkə ərazisində malların satışının təsdiqi (2-3 müştəriyə, faktura, çek və ya vergi hesab-faktura).
İİTKM rəsmisi vurğulayıb ki, sərbəst satış sertifikatının verilməsi "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi və qeyri-neft ixracının artımı üçün əlavə təkan olacaq. Sərbəst satış sertifikatını İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tədim edəcək.