"Dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması zavodunun tikintisinə hazırlıq işlərini tamamlayırıq"
Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” şirkəti Azərbaycanda içməli su istehsalı üçün dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması zavodunun tikintisi layihəsinin sənədləşdirilməsinə hazırlıq işlərinin yekun mərhələsindədir.
Bu barədə “ACWA Power”in biznesin inkişafı üzrə direktoru Polina Lyubomirova 30-cu Yubiley Bakı Enerji Forumu çərçivəsində bildirib.
"ACWA Power” üçün Azərbaycanda hərtərəfli tərəfdaş kimi mövcud olmaq son dərəcə vacibdir. Biz təkcə enerji layihələrini nəzərdən keçirmirik, həm də ölkənin bütün ehtiyaclarını, o cümlədən su təchizatı məsələlərini nəzərə almağa çalışırıq. Üzərində işlədiyimiz əsas layihələrdən biri dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması qurğusudur. Bu ilin yanvarında biz layihənin daha üstün tutulan iştirakçısı elan olunduq və hazırda icra və tikinti mərhələsinə keçmək üçün hökumətlə bütün sənədlərin razılaşdırılmasının yekun mərhələsindəyik", - o deyib.
Qeyd edək ki, layihə Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının ərazisində gündəlik gücü 300 min kubmetr olan dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması zavodunun tikintisini nəzərdə tutur. Layihənin “ACWA Power” və Türkiyənin “IC İçtaş İnşaat” şirkətinin daxil olduğu konsorsium tərəfindən həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Sazişin şərtlərinə görə, layihənin icra müddəti 27,5 il təşkil edəcək, bu müddət bitdikdən sonra obyektin idarəçiliyi Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinə veriləcək.
Tikinti işlərinin 2,5 il ərzində başa çatdırılması planlaşdırılır.
“ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri ilə görüş keçirilib
Yeri düşmüşkən qeyd edək ki, 30-cu Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Əbunəyyan ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında iqtisadiyyatın bütün sahələrində, xüsusilə də bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın genişləndiyi vurğulanıb. “Yaşıl” enerjiyə keçidin təmin edilməsi istiqamətində hədəflərimizin reallaşmasında bu ölkədən olan investorlarla işbirliyinin rolu qeyd edilib. “ACWA Power” şirkəti tərəfindən Azərbaycanda Qafqaz regionunun ən böyük külək elektrik stansiyasının inşası ilə bağlı həyata keçirilən layihə və dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması sahəsində görülən işlər əməkdaşlığımızın əhəmiyyətli nümunəsi kimi dəyərləndirilib.
Tərəflər qlobal enerji gündəliyinin prioritetləri, dayanıqlı biznes modellərə keçidin əhəmiyyəti və yaşıl enerji sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə ediblər.